Jakie okna do domu?

Rynek stolarki okiennej rozwija się w szybkim tempie. Jest to dobra wiadomość dla klientów, ponieważ oznacza łatwy dostęp do zaawansowanych technologii. Stwarza to jednak również problemy przy wyborze najlepszej opcji. Co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji? Podejmując decyzję o zakupie okien, przyjrzyj się dokładnie ofercie rynkowej. Oto kilka elementów, które powinny odgrywać kluczową rolę w Twoim wyborze. Poznaj 5 kluczowych kryteriów.

1. Wizyta w salonie sprzedaży okien

Odwiedź kilku różnych sprzedawców stolarki okiennej, aby zorientować się, co jest dostępne. Obejrzyj różne modele okien na wystawie, w tym sposób ich otwierania i materiały, z których są wykonane. W przypadku typowych okien pionowych jest to dość prosta decyzja. Ale jeśli chodzi o duże okna tarasowe, do wyboru jest kilka różnych systemów otwierania: uchylno-rozwierane, uchylno-przesuwne oraz podnoszono-przesuwne.
Poproś sprzedawcę, aby pokazał Ci, jak działają poszczególne okucia i jakie rozwiązania są dostępne, aby korzystanie z okien było bardziej komfortowe. Możesz również chcieć kupić parapety i osłony przeciwsłoneczne w tym samym czasie. Większość sprzedawców oferuje kompletny pakiet, który obejmuje montaż tych elementów.

fd0fe1-jakie-okna.webp

2. Wybierz rodzaj profilu

  •  Okna plastikowe (PVC) są zgrzewane z gotowych profili przez wielu producentów, którzy następnie uzupełniają je o okucia i zestawy szybowe. Profile są wzmacniane kształtownikami stalowymi lub aluminiowymi.
  •  Okna drewniane wykonane z najczęściej z sosny, świerku, modrzewia, dębu i mahoniu. Są one dostępne w różnych wykończeniach, w tym w farbach lub lakierach wodnych, które są kryjące lub transparentne (przepuszczają słoje drewna). Okna o nietypowym kształcie, np. łukowym, są częściej wykonywane właśnie z drewna. Warto pamiętać, że takie produkty wymagają szlifowania i przemalowania co kilka lat, ale w przypadku drobnych uszkodzeń i zarysowań ramy - można je naprawić. W domach budowanych w technologii drewnianej takie okna są oczywistym wyborem. Mogą być wykończone powłoką transparentną lub pomalowane na dowolny kolor - z daleka nie widać, że są wykonane z drewna. Modele drewniane są sporo droższe od plastikowych.
  • Okna aluminiowe i drewniano-aluminiowe produkowane są najczęściej w dwóch wariantach - jako okna drewniane z nakładką z profilu aluminiowego na zewnątrz, lub aluminiowe na zewnątrz i drewniane wewnątrz. Zewnętrzna osłona aluminiowa chroni drewno przed wilgocią, deszczem, wiatrem i promieniami słonecznymi, przedłużając żywotność okien.Profile aluminiowe są bardzo sztywne (stabilne), dlatego najczęściej stosuje się je do dużych przeszkleń, w tym narożnych, całych fasad i ogrodów zimowych. Najszersze z nich pozwalają na budowę ruchomych skrzydeł o wadze do 250 kg w opcji przesuwnej i 400 kg w opcji podnoszono-przesuwnej.Ramy aluminiowe mogą występować w różnych kształtach i kolorach. Profile mogą być anodowane lub malowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL lub mogą być wykończone okleiną drewnopodobną. Ramy takie są odporne na warunki zewnętrzne i nie wymagają konserwacji.

 

3. Izolacja termiczna

Dobre okna to takie, które zapewniają odpowiednią ochronę przed utratą ciepła z budynku. Ich szczelność wpływa na zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, a więc na komfort cieplny latem i zimą, a także na ilość pieniędzy wydawanych na ogrzewanie. Jeśli budujemy dom pasywny lub niskoemisyjny, potrzebujemy okien o niskim współczynniku przenikania ciepła, czyli Uw < 0,8 W/m2K.

 

4. Wygląd


Okno to także ozdoba budynku. Dlatego ważne jest, aby wybrać okna, które będą dobrze komponowały się z estetyką elewacji i wnętrza. Dobrym rozwiązaniem są okna z nakładką aluminiową, ponieważ można je wykonać w dowolnym kolorze z palety RAL, a także w kilku ciekawych fakturach, w tym przypominających drewno lub stal nierdzewną. Ważnym czynnikiem do rozważenia jest również kształt i grubość profili. W budynkach nowoczesnych sprawdzą się proste i minimalistyczne ramy, natomiast w budynkach stylizowanych lepszym rozwiązaniem mogą być okna ze szprosami.

 

5. Dźwiękoszczelność


Okna nie tylko chronią przed ucieczką ciepła z wnętrza domu, ale także stanowią barierę dla hałasu. Jeśli mieszkasz w dość głośnym otoczeniu - na przykład obok ruchliwej drogi, placów zabaw dla dzieci czy ulicy dla pieszych o dużym natężeniu ruchu - ważny będzie dla Ciebie parametr izolacyjności akustycznej, czyli Rw. Przy wysokim poziomie hałasu okna powinny mieć izolacyjność akustyczną na poziomie 40 dB, a przy średnim poziomie hałasu - 36 do 39 dB.

6b141e-wniesienie-okien.webp

6. Komfort użytkowania


W zależności od układu i wielkości okien, można wybrać dogodny sposób otwierania. Oprócz modeli skrzydłowych, uchylnych i rozwieranych, istnieją systemy przesuwne, które dają większe możliwości aranżacyjne. Po otwarciu skrzydło nie zajmuje przestrzeni wnętrza, ponieważ przesuwa się równolegle do siebie. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku dostępu do balkonów i tarasów, a także w miejscach, gdzie otwieranie zwykłych okien bywa kłopotliwe, np. w kuchni nad zlewem. Możliwe jest również wykonanie przeszkleń w wersji nieotwieralnej. Stosuje się je zwłaszcza w przypadku konstrukcji o dużych gabarytach. Okna mogą być również doposażone w dodatkowe funkcje zwiększające wygodę podczas codziennego użytkowania. W modelach uchylnych, w celu ułatwienia otwierania i zamykania, stosuje się podnośnik skrzydła oraz blokadę błędnego położenia klamki. Mechanizm stopniowego uchylania pozwala na dostosowanie intensywności wentylacji do panujących warunków atmosferycznych, a stabilizacja skrzydła w pozycji uchylonej zapobiega jego zamykaniu przez wiatr.

Jak widzisz, czynników na wybór odpowiednich okien jest sporo. Nie musisz dostać z tym sam. Pozwól na doradztwo od ekspertów. Od ponad 25 lat zajmujemy się sprzedażą oraz produkcją okien. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci przejść przez powyższe punkty.

HAJDUK OKNA

Andrzej Hajduk

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7
42-700 Lubliniec
woj. śląskie